Znajdziesz tu nocleg i zakwaterowanie na wakacje, wczasy lub ferie. Baza turystyczna to także wolne pokoje i domki nad jeziorem, w lesie, a przede wszystkim tanie noclegi w różnych typach obiektów.

Zapraszamy Dodających jak i Poszukujących

PRZYRODA

Wszyscy zachwycamy się pięknem Mazur. I tak jest rzeczywiście. Bogactwo gatunków, ekosystemów jest tu bardzo duże. Ruciane-Nida znajduje się w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego z licznymi rezerwatami, pomnikami przyrody, strefami ciszy, gatunkami chronionymi. Każdy z miłośników przyrody odnajdzie tu swoją ostoję. Aby jednak tak było, pamiętajmy o tym aby nie niszczyć tego co zastaliśmy. Szanujmy zwierzęta, rośliny i inne stworzenia a przez wiele, wiele lat odnajdziemy na Mazurach to czego zawsze szukamy, czyli piękna i spokoju. Czy wiesz, że na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego znajduje się:

 - 60 jezior powyżej 1 ha ze śniardwami.

 - 11 rezerwatów przyrody w tym jeden biosfery Jezioro Łuknajno.

 - 850 gatunków roślin naczyniowych.

 - 200 gatunków ptaków oraz liczne ssaki: wilki, bobry, borsuki, łosie i in.

 - rzeka Krutynia uznawana na świecie za jeden z najciekawszych szlaków kajakowych.


Żaba zielona - pamiętajmy, że płazy są pod ochroną!! To bardzo pożyteczne zwierzęta:


Żabka


Pomniki Przyrody na terenie Rucianego-Nidy:

Sosna Pospolita tzw. "LIRA", wiek ponad 200 lat, wysokość tej nietypowej sosny to 33 m, obwód 305 cm. Jest pomnikiem przyrody ze względu na wymiary i osobliwy kształt. Rośnie przy ul. Al. Wczasów.


Dęby Królewskie Rosną przy ul. Dworcowej z lewej strony w kierunku PiszaPowalone drzewo:POWALONE DRZEWO leży przy ul. Dworcowej z prawej strony w kierunku Pisza. Nawet najbardziej potężny dąb z czasem umiera śmiercią naturalną. Sam martwy zapewnia schronienie i daje pokarm wielu gatunkom roślin i zwierząt staje się miejscem życia ok. 200 gatunkom organizmów uwalniających związki minerałów które kiedyś drzewo pobrało z gleby i powietrza oraz energią słoneczną. Pomnik Przyrody nr. - 121 - Rośnie przy ul. Dworcowej z prawej strony w kierunku Pisza. wiek - 200 lat., obwód - 320 cm., wysokość - 24 metry.


Porosty są naturalnym wskaźnikiem stanu środowiska (powietrze), im większe, bardziej krzaczaste gatunki tym czystsze powietrze:Rezerwat Zakręt


Utworzony w 1957 r. Początkowo obejmował dwa jeziorka śródleśne z otaczającym borem bagiennymi gr?gem o powierzchni37,8 ha. W 1982 r. rezerwat został powiększony o trzecie jezioro i płat boru bagiennego, do powierzchni 105,3 ha. Rezerwat Zakęt położony jest 1 km na zachód od wsi Krutyń, przy drodze do jeziora Mokrego.


Dąb Krutyński i fragment zarośniętego torfowiska (Rez. Zakręt):Jezioro dystroficzne, czyli małe śródleśne jezioro zarastane przez mech torfowiec (Rez. Zakręt):Zarastane przez las torfowiska (Rez. Zakręt):WOJEWÓDZTWO


Noclegi, Baza Noclegowa, Sylwester, Wakacje, Urlop, Wypoczynek, Mazury, Jezioro, Ruciane-Nida, Turystyka